Wtorek, 16 kwiecień 2024liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w naszym mieszkaniu, tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla – CZADU.

W sezonie grzewczym 2020 – 2021 na terenie całego kraju odnotowano 2756 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1187 osób, natomiast 43 osoby to ofiary śmiertelne.

Na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego w sezonie grzewczym 2020 – 2021 odnotowaliśmy 109 pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym 89 zdarzeń dotyczyło pożarów sadzy w kominie. Natomiast od 1 września 2021 r. odnotowaliśmy już 3 pożary sadzy w kominie w budynkach mieszkalnych.

System centralnego ogrzewania jest stosunkowo bezpieczny pożarowo, jednak często do dogrzewania budynków używane są urządzenia grzewcze takie jak: piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w w/w pomieszczeniach.

Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.

W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca:

• nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe,
  • wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
  • używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty
    i dopuszczenia,
  • nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).

Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).  Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zwracamy również uwagę na fakt, iż czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Szczegółowa informacja dotycząca kampanii pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kwpsp-poznan/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski